Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Pembe Estetik

Pembe Estetik

Kişilerde estetik bir gülümseme sadece beyaz ve düzgün dişlerle sağlanamaz. Bu dişlerle uyumlu olacak diş etlerinin de varlığı gerekir.

Estetik gülüşler beyaz, düzgün dizilime sahip olan dişlerle ve sağlıklı pembe diş etleri ile sağlanır. Estetik gülüş tasarımı diş etlerinizin sağlıklı ve gülüş hattının hizası ile tamamlanır. Diş etlerinizin sağlıklı olabilmesi için pembe renkli olması, dişiniz ile olan seviyesinin orantılı olması gerekmektedir.

Estetik gülüş tasarımına sahip olmadan once ilk adımınızın diş eti hastalıklarınızın tedavi edilmesi ile başlanması gerekir. Sağlıklı diş eti estetik görünümünüzdeki en büyük unsurlardandır.

Kişinin diş eti rengi koyu renkteyse, diş etleri gereğinden fazla uzunsa, diş eti çekilmesi yaşanıyorsa ve diş etinde lekelenmeler varsa pembe estetik tedavisi uygulanması gereken bir yöntemdir.

Pembe estetik tedavisi:

Gingivektomi:

Diş ve diş eti arasına yerleşmiş gıda artıklarının oluşturduğu hastalığın tedavisidir. Lokal anestezi ile diş taşı ve diş plaklarının temizlenmesi ile gerçekleştirilir. Temizlik sonrasında diş etlerinin üzerine bandaj konulur. Bu süreçte hastanın baharatlı, sert yiyecekler yememesi, diş ipi ve diş fırçası tedavi sürecinde kullanmaması gerekir. Bandajların çıkarılması ile birlikte diş eti iyileşme sürecindeyken daha dikkatli ve yumuşak hareketlerle temizliği sağlanmalıdır.

Gingivoplasti:

Gingivoplasti, dişlerin dizilimlerine uygun şekilde diş etlerinin uzunluklarının boyutlandırılması ve şekillendirilmesi yöntemidir.

Tedavi uygulanınca diş etleri bir bandaj ile korunmaya alınır. İyileşme sürecinde diş etlerine gelmeyecek şekilde diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile temizliği yapılmalıdır.

Rejeneratif:

Periodental hastalıktan dolayı zarar görmüş diş eti dokularının kendini yenileme mekanizmasının yeniden yapılandırması için uyarılma yöntemidir.

 Kron Boyu Uzatma:

Dikişsiz ve kansız olarak uygulanan bu işlem diş etlerinizin lazer veya elektro cerrahi yardımı ile diş boylarını diş dizilimine uygun şekillendirilmesi işlemidir.