Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Dişler zaman içerisinde çeşitli nedenlerle renklenirler ve eski parlaklıklarını kaybederler. Dişlerin doğal renginin daha beyaz ve parlak olabilmesi için iki ayrı yöntem uygulanabilir.

Diş beyazlatma, bazı gıdalardan kaynaklı lekelenmelerden, diş minesinin aşınarak lekelenmelere sebep olmasından ve diş renginin bozukluğundan kaynaklanan lekelerin temizlenmesi işlemidir.

Diş bakımının düzenli yapmayan kişilerde özellikle dişlere zarar veren asitli içeçekler, bazı antibiyotikler, yüksek doz flor, sigara kullanımından kaynaklanan sebepler yüzünden diş beyazlatma uygulaması tercih edilmektedir.

Diş beyazlatma; Ofis tipi diş beyazlatma ve Ev tipi diş beyazlatma olarak iki ayrı yöntem ile uygulanabilmektedir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma:

Diş hekimi tarafından kısa bir sürede diş kliniğinde yapılan yöntemdir. Bu yöntem kısa sürede ve hızlı uygulanan bir yöntemdir.

Diş beyazlatma, dişlerin üzerine sürülen bir solüsyon ile diş etlerini koruma altına alarak, özel ultraviyole ışın cihazı yardımı ile uygulanmaktadır.

Ev Tipi Diş Beyazlatma:

Diş hekimi kişiye özel beyazlatma plaklarını hazırlayarak 4-5 gün boyunca günde 3-4 saat takması için hazırlar. Kişi her gün düzenli olarak kullanacağı beyazlatma plakları ile sonuca gün geçtikte ulaşabilecektir.

Dişlerimizin renginde sararmalar ve lekelenmelere yol açan en büyük etken öncelikle tüketilen çay ve kahvedir. Sigara kullanımıda dişlerinize oldukça zarar vererek olası bir diş tedavisinde iyileşme süresini de geciktirmektedir.

Dişlerimizin üzerinde bulunan sert doku diş minesidir. Diş minesinin altdında dentin tabakası bulunmaktadır. Diş minesinin zarar görmesi ile dentin tabakasının hassasiyetleri artarark ağrıların yolu açılmış olur. Diş beyazlatma işlemlerini kendi bildiğiniz yöntemlerle ve farklı ürünler uygulayarak, diş minesi ve dentinin ciddi sorunlarla karşılaşmasına sebep olabilirsiniz. Diş hekiminiz haricinde marketlerden alacağınız diş beyazlatma ürünleri ile kesinlikle işlem uygulamayınız. Diş beyazlatma yaptırmak için kesinlikle diş hekiminize başvurunuz.