Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Digital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği

Günümüzde estetik diş hekimliğinde güzel gelişme, bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretimin diş hekimlerine ve tedavi olan hastalara sağladığı uygulama kolaylığıdır.

Diş hekimlerine, diş tedavisi olacak bir çok hastaya estetik açıdan ve tedavi uygulama kolaylığı açısından bilgisayar teknolojisi ile uygulanan diş üretimi sağlayan bir yöntemdir.  Dijital diş hekimliği, özellikle estetik diş hekimliği uygulamalarında bilgisayar desteği ile Porselen Laminalar, dolgular ve porselen diş kaplamalarının üretilmesinde kullanılmaktadır.

Hastanın diş şekil –renk bozukluklarında, aralıklı olan dişlerde, aşınmış dişlerde, çapraşıklık olan (ortodonti gerektirmeyen) dişlerde, kısa ve orantısız olan dişlerde uygulanabilmektedir.

Dijital Diş hekimliği teknolojisi, bilgisayara bağlı kamera ile dişlerin görüntüsü alınarak program aracılığıyla dijital ortama aktarılır. Diş hekimi tarafından hastanın ağız içine uygun şekilde porselen restorasyonlar tasarlanır. Torna cihazı yardımı ile bir kaç dakika içerisinde porselen bloklar hazırlanmış olur. Doğala yakın mükemmel uyum ile kısa sürede diş restoransyonları hazırlanmış olur ve cila işlemleri sonrasında dişlere yapıştırılarak dijital diş hekimliğinin estetik diş hekimliği uygulaması tamamlanmış olur.

Dijital diş hekimliğinin en büyük avantajı doğru veriler ile estetik restorasyonun kişiye özel uygulanmasıdır. Bu teknoloji sayesinde ideal gülüş bir gün içerisinde tamamlanabilir.

 

Dijital Diş hekimliği tedavi süreci nasıl olur?

Cad-Cam cihazı ile ağız içerisindeki kavitenin veya prepare edilmiş dişin optik ölçüleri alınarak, bloklar kazınır, sinterlerinir ve gülüş tasarımı çalışması başlatılır. 

  • Bilgisayar ortamında fotograflar 3 boyutlu marjinler, kontürler belirlenerek hastanın mevcut dişlerinin yapısında dişe uygun tasarım yapılır. Program Biogeneric sistem sayesinde diş restorasyon önerilerinde bulunabilir. Diş hekimi vaka uygunluğuna gore bu önerilere uygun çalışmalar yapabilmektedir.
  • Tasarım tamamlandıktan sonra uygun diş boyutu ve renginginde bloklar seçilir. Seçilen bloklar mikro torna cihazı ile freze işlemi yapılarak diş formu oluşturulur. Bu bloklar güçlendirilmiş cam seramikler yüksek dirençli,porselen seramikler ve nano seramiklerden oluşabilir.
  • Protez diş, inley-onley dolgu formu hazırlanan materyalin, renklendirilmesi, glazelenmesi ve cilalanmasından sonra yüksek ısılı fırın içerisinde tamamlanması sağlanır.

 Dijital Diş Hekimliğinin Avantajları Nelerdir?

  1. Dijital diş hekimliği ile estetik gülüş tasarımına kavuşma süresi oldukça kısadır.
  2. Metal içermediği için biyolojik ve estetik açıdan uyumluluğu yüksek olmasıyla güvenilir bir uygulamadır. Zirkonyum, porselen, sinterlenmiş cam, poliklistalin alümina esaslı materyallerin kullanımını uyumluluğu sayesinde artırmıştır.
  3. Bilgisayar desteği sayesinde dijital ölçü alma yöntemi ile hassasiyetle alınabilmektedir. Eski yöntem olan mum ile ölçü alma devrini sona erdirmiştir.
  4. Dijital diş hekimliği gelişmelerinin sayesinde diş hekimi ve diş teknisyenlerinin ölçü alımından, dişin işlenmesi aşamasına kadar tüm süreçte oluşabilecek olası hataları ortadan kaldırmaktadır.
  5. İmplant tedavisinde estetik başarını artırmaktadır.